yorkusie / Szkolenie i tresura / Nauka czystości  
   Co i jak jedzą yorki
   Dlaczego kochamy yorki?
   Jak wygląda york?
   Kupujemy yorka!
   Pasożyty u psów
   Pielęgnacja psa
   Pies, a czekolada
   Skrócona historia
   Szkolenie i tresura
      Komendy
      Nauka czystości
   Trujące rośliny
   Wyjazd z yorkiem
   Wystawy psów rasowych
   Zabawy i zabawki
   Zdrowie i pierwsza pomoc
   Agresja u yorka 

Nauka czystości

York jest typem psa, którego trzyma się w domu lub w mieszkaniu, dlatego nie należy zapominać o tym, żeby nauczyć go czystości. Jeżeli nie nauczymy go, jeszcze jako szczeniaka, załatwiać potrzeb w jednym miejscu to jako dorosły pies będzie się załatwiał gdzie popadnie, a my będziemy mieć utrudnione zadanie, ponieważ za każdym razem trzeba będzie po nim sprzątać oraz pozbywać się nieprzyjemnego zapachu. Można również przyzwyczaić swojego pupila do załatwiania potrzeby tylko i wyłącznie po wyjściu z domu na spacer. Jednakże jest to trochę kłopotliwe, ponieważ musimy wtedy często z nim wychodzić, a na początku nauki, pilnować momentu, kiedy zwierzak będzie chciał się załatwić.

Jeżeli już decydujemy się nauczyć naszego pupila załatwiać się w domu lub w mieszkaniu, powinniśmy porozkładać np. jakieś gazety albo tekturki na dużej powierzchni i zaczekać aż York znajdzie sobie jakieś miejsca na załatwianie potrzeb. Najlepiej w jakimś ustronnym miejscu w domu lub w mieszkaniu (gdzie rzadko przebywają domownicy), żeby nie trzeba było wąchać nieprzyjemnego zapachu psich odchodów. Za każdym razem należy zmniejszać powierzchnię gazetek lub tekturek do momentu aż zostanie tylko mały skrawek, na którym pies będzie zostawiał swoje odchody.

Jeżeli zdecydujemy się nauczyć Yorka załatwiania potrzeb na dworze, powinniśmy za każdym razem, gdy zauważymy, że zwierzak szuka sobie miejsca na załatwienie się, wynieść go lub wyprowadzić na dwór. Wtedy zwierzę nauczy się, że nie może załatwiać swoich potrzeb gdzie popadnie i nauczy się czekać aż do wyjścia z domu na spacer.

Jeśli przegapimy moment, kiedy nasz pies chce się załatwić i nie wyprowadzimy go na czas na dwór, możemy wtedy szybko podstawić mu jakiś pojemnik z piaskiem, do którego pies będzie mógł się załatwić. Najlepiej jednak, szczególnie na początku nauki czystości, obserwować zwierzaka i pilnować momentu, w którym York musi załatwić potrzebę, a wtedy szybko wyprowadzić go na dwór.

Na samym początku, gdy uczymy Yorka czystości, możemy, po jego załatwieniu się we wskazanym przez nas miejscu lub na dworze (w zależności od tego, gdzie wybierzemy miejsce na załatwianie potrzeb naszego pupila), nagrodzić go jakimś smakołykiem lub pochwalić. Wtedy szybciej nasz szczeniak zapamięta, że robi to poprawnie, bo dostał za to nagrodę lub został pochwalony i nie będzie się załatwiał w niedozwolonych lub niewskazanych przez nas miejscach.

Jeśli już decydujemy się nauczyć naszego pupila załatwiania potrzeb na dworze powinniśmy zawsze posprzątać jego odchody, ponieważ wygląda to nieestetycznie. Czasami ktoś może również w to wdepnąć, a usunięcie z buta psich odchodów bywa kłopotliwe i zajmuje dosyć dużo czasu. Dlatego, gdy wychodzimy z psem, zawsze należy mieć przy sobie woreczek foliowy i łopatkę, którą posprzątamy po naszym psie, a nieczystości można wrzucić do przeznaczonego na to pojemnika (w dużych miastach na każdym kroku stoją pojemniki na psie nieczystości, więc nie jest problemem sprzątanie po swoim zwierzaku).

Najlepiej wyprowadzać psa w wyznaczone do tego miejsca i pilnować, żeby nie załatwiał potrzeb w piaskownicach (w których bawią się małe dzieci) oraz na trawnikach, które mają być ozdobą, a nie toaletą dla psów.

 
Copyright ©2018 by yorkusie
Kreator Stron www