yorkusie / Co i jak jedzą yorki  
   Co i jak jedzą yorki
   Dlaczego kochamy yorki?
   Jak wygląda york?
   Kupujemy yorka!
   Pasożyty u psów
   Pielęgnacja psa
   Pies, a czekolada
   Skrócona historia
   Szkolenie i tresura
   Trujące rośliny
   Wyjazd z yorkiem
   Wystawy psów rasowych
   Zabawy i zabawki
   Zdrowie i pierwsza pomoc
   Agresja u yorka 

Co i jak jedzą yorki

Zbilansowana dieta to jeden z najważniejszych elementów życia każdego psa. Od niej zależy zdrowie i sprawność naszego pupila. Prawidłowo dobrane składniki odżywcze wzmacniają kości i stawy chroniąc przed ich schorzeniami. Szczególnie ważne jest dostosowanie diety do warunków klimatycznych. Zimą wszystkie psy, a na pewno te wrażliwe na chłód, do których zalicza się rasa Yorkshire terrier powinny dostawać nieco więcej pożywienia. Warto też zadbać, aby były to posiłki ciepłe i dodające pieskowi energii. Jako, że yorki są psami bardzo żywiołowymi i zawsze chętnymi do podjęcia aktywności fizycznej, należy karmić je specjalistycznymi, wysokoenergetycznymi karmami. Gotowe karmy będą świetne, jeżeli nie mamy czasu, by gotować psu zwykłe jedzenie. Musimy jednak dokładnie poznać skład każdej pozycji. Dzięki temu, lepiej zaopiekujemy się żołądkiem malucha i dostarczymy mu tego, czego najbardziej potrzebuje. Kupując gotowe karmy zwracajmy uwagę na procentową zawartość witamin. W przypadku yorków są one tak istotne, ponieważ mają niebagatelny wpływ na kondycję ich włosów. Żeby nie wypadały, nie były łamliwe i pięknie lśniły, psy te wymagają naprawdę precyzyjnego doboru składników odżywczych zawartych w wysokiej jakości psich pokarmach. Decydując się na samodzielne przygotowywanie posiłków dla yorka, powinniśmy skrupulatnie odmierzać wszelkie składniki tak, żeby dostosować się do dziennego zapotrzebowania piesków na określone substancje. Profesjonalnie wykonane tabelki odnoszące się do procentowego składu optymalnego pożywienia dla yorka znajdziemy w Internecie lub w książkach na temat tych słodkich psów. Ponadto, do standardowych dań koniecznie trzeba będzie dołączyć wapń i fosfor. Możemy je znaleźć pod postacią smakołyków o ich wysokiej zawartości lub jako zwykłe tabletki czy płyny dodawane do miski psa. Fachowcy odradzają taki sposób żywienia yorków. Gotowe karmy przygotowywane specjalnie z myślą o konkretnej rasie są w stanie zapewnić dostarczenie wszystkich niezbędnych substancji. Samodzielnie trudno jest je wyliczyć i odmierzyć. A jakiekolwiek niedociągnięcia mogą odbić się na zdrowiu i kondycji pieska. Czasem powodują one problemy żołądkowe, wątrobowe, mają też negatywny wpływ na wygląd yorka. Dobra karma jest produkowana z najlepiej dobranych komponentów, więc nie musimy obawiać się, że czegoś zabraknie naszemu pupilowi. Sprawdźmy jedynie, czy zgodnie z zaleceniami składa się ona z 1/3 mięsa, 1/3 warzyw i 1/3 produktów zbożowych takich, jak na przykład ryż. Poza tym, jest ona wygodna w podawaniu i ma długi termin przydatności.

Prawdziwym wyzwaniem jest karmienie szczeniaków rasy Yorkshire terrier. Najlepiej, aby odbywało się to przy pomocy matki, która zapewni swoim małym stuprocentową ochronę, dzięki wydzielanej z mlekiem siarze. Mleko suczki jest zaopatrzone we wszelkie składniki potrzebne tak małym szczeniaczkom. Nie trzeba więc dodatkowo ich dokarmiać. Możemy jedynie sprawdzać, czy nie mają problemu z ssaniem. Taka metoda karmienia sprawdza się zwykle przez pierwsze trzy tygodnie. Następnie, małe pieski stają się nieco bardziej wymagające. W czwartym tygodniu powinniśmy uzupełniać mniejsze ilości mleka poprzez podawanie maluchom kaszki zbożowej rozrobionej w wodzie. Warto dołączyć do tego niesłodzone mleko skondensowane. Należy tak dokarmiać pieski dwa razy dziennie. Kiedy małe yorki nauczą się już jedzenia tej papki i przestaną jedynie rozbryzgiwać ją na podłodze, możemy stopniowo dodawać im do wspomnianej mieszaniny mięso. Najlepiej, żeby pochodziło z puszki przeznaczonej właśnie dla psów juniorów. Wraz z kolejnym etapem warto spróbować podawania suchej karmy. Początkowo trzeba ją rozmiękczać w wodzie lub mleku. Psom będzie łatwiej ją schrupać. Oczywiście, tak samo, jak w przypadku jedzenia puszkowego, tak i tutaj musimy wybierać te pozycje, które wyprodukowano specjalnie dla szczeniaków. Z czasem można dodawać do pokarmu mięso mielone lub biały ser, lecz tylko w niewielkich ilościach, by nie wywołać rozwolnienia. Średnio do czwartego miesiąca życia należy karmić szczenię w taki właśnie sposób. Jeżeli jego zęby będą już odpowiednio rozwinięte, przestajemy rozmaczać karmę. Konkretne informacje na temat tego, która karma jest przeznaczona do określonych okresów życia psa znajdują się na opakowaniach psiego jedzenia.

Trudniej jest, kiedy suka z jakiegoś powodu nie może karmić szczeniaków. Jej obowiązki musi wtedy przejąć człowiek. Jako, że mleko suki różni się od tego wytwarzanego przez krowę, zadanie będzie utrudnione. Na rynku można dostać substancje mlekozastępcze. Jeśli jednak nie uda nam się ich zdobyć, sami zostaniemy zmuszeni do komponowania odpowiednich mieszanek. Wykorzystamy do tego niesłodzone mleko zagęszczone i żółtko jajka. Mleko rozcieńczamy wodą, po czym dodajemy żółtko. Szczegółowe proporcje można znaleźć w poradnikach na temat yorków lub na stronach internetowych. Żeby przekazać maluchom pożywienie, najczęściej używa się strzykawek lub zakraplaczy. W późniejszym okresie można podawać je przez butelkę z małym smoczkiem. 
Copyright ©2018 by yorkusie
Kreator Stron www